Mateřská škola Ústí nad Orlicí, Sokolská 165

Sokolská 165
Ústí nad Orlicí
56204
+420 739 048 331
datová schránka: e4hk28z
IČ 75018284
mskerhartice@mskerhartice.cz

Zdravá školní jídelna

Naše mateřská škola má vlastní kuchyni, kde se denně připravují čerstvá jídla pro přítomné děti.

Většina potravin je nakupována od regionálních výrobců, chovatelů či pěstitelů, kteří nám garantují jejich čerstvost a kvalitu. Minimalizujeme používání polotovarů a instantních potravin.

Dětem sestavujeme pestrý a výživově vyvážený jídelníček, který je zároveň v souladu s platnými normami, spotřebním košem a odpovídá zásadám zdravého stravování.

Zásady zdravého stravování v naší MŠ:

1) Pitný režim – Dostatek tekutin stále. Děti mají po celou dobu pobytu v MŠ k dispozici neslazený ovocný čaj, ředěné ovocné šťávy a čistou filtrovanou pitnou vodu ochucenou citrusy nebo bylinkami ze školní zahrady (máta, meduňka).

2) Vitamínová svačinka - Každou nesladkou svačinku zdobíme zeleninou. Současně je ke každé svačince nabízeno ovoce v čerstvém stavu ve formě "vitamínové mísy". Využíváme sezónní nabídky dodavatele.

3) Čerstvá zelenina - Upřednostňujeme čerstvou zeleninu před sterilovanou, kterou zařazujeme minimálně. Podáváme ji ve formě salátů nebo zeleninové oblohy.

4) Mléko a mléčné výrobky - Mléko je zařazováno denně, upřednostňujeme mléko neochucené. V rámci zdravého stravování dáváme přednost neochuceným jogurtům s obsahem živé jogurtové kultury.

5) Luštěniny - Nedoceněný zdroj bílkovin a vlákniny. Pokrmy z nich se objevují v jídelníčku každý týden v podobě hlavního jídla, polévek i pomazánek. Používáme čočku, červenou čočku, černou čočku, fazole mungo, fazole adzuki, fazole bílé a červené, hrách žlutý a zelený, cizrnu.

6) Obiloviny - Zařazujeme méně známé druhy obilovin (kuskus, bulgur, jáhly, tarhoňa, špalda, pohanka) jako zavářku do zeleninových polévek. Při vaření i pečení zčásti nebo zcela nahrazujeme bílou mouku moukou špaldovou, pohankovou, hrachovou, cizrnovou.

7) Maso a masné výrobky - Do jídelníčku se snažíme zařazovat maso kuřecí, vepřové, hovězí, krůtí. Maso používáme pouze libové. Upřednostňujeme maso čerstvé od místního dodavatele.

8) Pečivo - Nejpoužívanějším druhem pečiva je chléb, a to chléb žitný, semínkový, trhankový, lámankový, chia, kvasový, slunečnicový. Rohlíky a housky jsou z bílé mouky ve vyváženém poměru s pečivem cereálním (rohlík s luštěninami, rohlík cereální a celozrný).

9) Snižujeme spotřebu cukru – sladká jídla zařazujeme maximálně 2x měsíčně, nápoje podáváme pouze neslazené, nepoužíváme umělá sladidla ani výrobky, které je obsahují. Nekupujeme slazené mléčné dezerty ani sladkosti.

10) Používáme kvalitní tuky – K přípravě pokrmů používáme nerafinované oleje, máslo, sádlo. Nepoužíváme margaríny a potraviny obsahující částečně ztužené tuky.

Nepoužíváme žádná dochucovadla, bujóny, instatní směsi na omáčky a polévky, masové šťávy, instantní bramborové kaše. Vše je vařeno z čerstvých surovin. Solíme  s rozumem dle norem pro školní stravování. 

Děti jsou vedeny k samostatnosti při stolování, k odpovídajícím společenským návykům a ke konzumaci pestře sestaveného menu. Zároveň je respektováno jejich osobní tempo při jídle a množství jídla, které dítě sní. Děti do jídla nenutíme.  

Začleňujeme téma stravování do školního vzdělávacího programu. S dětmi si při didaktických aktivitách často povídáme o tom, odkud jídlo pochází a jak vzniká, snažíme se je vést k tomu, aby porozuměly vztahům, mezi jídlem, které jí a světem ve kterém žijí. Vedeme je k tomu, aby si jídla vážily. Pěstujeme s dětmi vlastní ovoce, zeleninu a bylinky, v rámci jednotlivých témat občas zařazujeme kulinářské aktivity. Děti si vybudují povědomí o tom co je zdravé a kvalitní a co ne, odnesou si ze školky základy zdravých stravovacích návyků.